W Polsce house flipping nie jest jeszcze zbyt popularny. Jednak z roku na rok zdobywa on coraz szersze grono osób próbujących w ten sposób zarobić dodatkowe pieniądze. W naszym kraju za początek flippingu uznaje się rok 2016, można więc śmiało stwierdzić, że jest to młody rynek, który powoli się rozwija. Polscy flipperzy skupiają się głównie na mieszkaniach w dużych miastach, rzadziej spotyka się flipperów handlujących domami jednorodzinnymi.
Czym jest house flipping
House flipping to działalność polegająca na tym aby kupić nieruchomość (dom, mieszkanie), a następnie wystawić ją z powrotem na sprzedaż w wyższej cenie celem osiągnięcia zysku. Nie jest to jednak tak proste, jak mogło by się wydawać, albowiem podczas wyboru mieszkania, czy też domu na inwestycję należy wziąć pod uwagę wiele składowych, m.in. wartość rynkową, status prawny nieruchomości, koszty ewentualnego remontu.
Zyski z flippingu
Zarabianie na flippingu wydaje się być dość łatwe. Kupujemy tanio, sprzedajemy drożej, a różnica w cenie trafia do naszego portfela. Niestety w praktyce wygląda to nieco inaczej. Chcąc wyjść na plus przy transakcjach filppingowych należy dokonać właściwej kalkulacji całkowitych kosztów i potencjalnego zysku. A co może wpłynąć na ostateczną kwotę, jaką wydamy na zakup np. mieszkania? Mogą to być wydatki na remont, wyprostowanie sytuacji prawnej lokalu, a także podatki, jakie będziemy zobowiązani odprowadzić od całej transakcji. Oczywiście zdarzają się sytuacje, gdzie znajdzie się nieruchomość w atrakcyjnej cenie, którą ktoś chce szybko sprzedać, bo potrzebuje gotówki. Wówczas nie musimy się martwić o remont, tylko całość flipu ograniczamy do opcji „kup i sprzedaj”. Takie momenty są jednak marginalne. Czy da się więc przewidzieć, ile zarobimy na konkretnej inwestycji? Dokładnej kwoty na pewno nie wyliczymy, ale możemy oszacować przybliżony zysk. Będzie on zależał od ceny rynkowej (w dniu zakupu i sprzedaży) oraz poświęconego czasu i wkładu pieniężnego w daną nieruchomość. W zależności od samej wartości domu, czy też mieszkania potencjalne zyski będą się wahały między kilkunastoma a kilkudziesięcioma tysiącami złotych.
Na czym, to wszystko polega
Flipping wydaje się całkiem prosty. Wystarczy kupić stare mieszkanie, pomalować ściany, przemeblować, a później sprzedać i cieszyć się z zarobku. Tak zapewne pomyśli każdy, kto nie zdaje sobie sprawy, jak trudno jest wybrać odpowiednie mieszkanie/dom i co dokładnie zrobić, aby zmaksymalizować potencjalny zysk. Oto kilka spraw, na które należy zwrócić uwagę. Na potrzeby przykładu załóżmy, że jesteśmy zainteresowani zakupem i sprzedażą mieszkania. Bardzo ważna jest tutaj jego lokalizacja. Gdy zdecydujemy się na mieszkanie w centrum zapłacimy za nie zdecydowanie więcej, niż za mieszkanie na peryferiach miasta, ale jednocześnie mamy szanse drożej je odsprzedać, co wygeneruje większy zysk. Zawsze musimy brać też pod uwagę stan techniczny lokalu, który ma spory wpływ na finalną wycenę. Może się okazać, że atrakcyjna cena mieszkania wynika z faktu, iż jest ono w takim stanie, że koszty remontu będą totalnie nieopłacalne, a nawet mogą się zdarzyć usterki techniczne niemożliwe do naprawienia. Przed zakupem obowiązkowo sprawdźmy tez księgę wieczystą, co da nam wgląd w aktualny stan prawny nieruchomości. Warto także poprosić aktualnego właściciela o zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami na rzecz administracji czy spółdzielni.
Flipping nie daje nam stuprocentowej gwarancji na zysk. Każdy flip, jakiego się podejmujemy, wiąże się z ryzykiem straty. Powinniśmy o tym pamiętać i nie podchodzić do oceny potencjału nieruchomości zbyt pochopnie i optymistycznie. Należy jak najdokładniej oszacować koszty remontu, zwłaszcza jeśli jesteśmy początkujący w tej dziedzinie. Pułapką może okazać się również niejasna sytuacja prawna nieruchomości. Doświadczony flipper będzie wiedział, czy da się ją wykorzystać na swoją korzyść, czy temat należy odpuścić. Jednak z początku takie sytuacje mogą być zbyt trudne do analizy, gdyż wymagają sporej wiedzy. To tylko niektóre z problemów, jakie możemy napotkać na drodze do zarobku. Zanim więc podejmiemy decyzję o kupnie mieszkania lub domu na flipping, warto zdobyć trochę wiedzy w tym zakresie. Możemy również udać się do zaufanego agenta nieruchomości, który pomoże nam w początkach flippowania nieruchomościami.