W obliczu zmieniających się trendów na rynku mieszkaniowym coraz większą popularność zyskuje forma najmu okazjonalnego. To elastyczne podejście do wynajmu nieruchomości, które dostosowuje się do zmieniających się potrzeb mieszkańców oraz dynamiki życia społecznego. Dla wielu osób staje się to nie tylko rozwiązaniem tymczasowym, ale także strategią długofalową, pozwalającą na uniknięcie zobowiązań związanych z klasycznym najmem.
Korzyści dla właściciela
Najem okazjonalny to przed wszystkim forma zabezpieczenia wynajmu mieszkania w kontekście możliwości nieuczciwego postępowania najemcy. Jest to jeden ze sposobów na zwiększenie ochrony właściciela nieruchomości. Umowa tego rodzaju pozwala uniknąć długotrwałego procesu sądowego związanego z eksmisją uciążliwych najemców, dlatego mimo dodatkowych formalności towarzyszących tej umowie, warto rozważyć jej wybór.
W przypadku umowy najmu okazjonalnego nie stosuje się większości standardów ochrony lokatorów przewidzianych w ustawie o ochronie praw lokatorów, wśród których najczęściej wykorzystywanym przez nieuczciwych najemców jest obowiązek zapewnienia lokatorom lokalu socjalnego po ewentualnej eksmisji. Nie obowiązuje także okres ochronny przed eksmisją w okresie od 1 listopada do 31 marca. Możliwa jest również eksmisja lokatorów objętych szczególną ochroną, jak np. małoletni, bezrobotni.
Korzyści dla najmującego
Oczywiście korzyści z takiej umowy znajdziemy również po stornie najmujących. Najem okazjonalny (zwany również krótkoterminowy), przyciąga uwagę zarówno osób młodych, poszukujących elastycznych rozwiązań mieszkaniowych, jak i osób starszych, które chcą uniknąć długoterminowych umów najmu. Kluczowym aspektem najmu okazjonalnego jest jego elastyczność. Oferuje on mieszkańcom możliwość najmu mieszkania na określony czas, często nawet na kilka dni, tygodni lub miesięcy, bez konieczności podpisywania długoterminowej umowy najmu. Dla osób, których sytuacja życiowa lub zawodowa jest dynamiczna, taka forma daje swobodę, która nie jest możliwa w przypadku tradycyjnego najmu.
Warto także zwrócić uwagę na aspekt finansowy. Choć ceny najmu okazjonalnego mogą być nieco wyższe niż w przypadku tradycyjnego najmu, to jednak elastyczność i brak długoterminowych zobowiązań mogą stanowić równoważące czynniki. Dla osób, które nie chcą zaciągać kredytów hipotecznych, czy zobowiązywać się na długoterminowe umowy, najem okazjonalny może być atrakcyjną alternatywą.
Zawarcie umowy najmu
Aby umowa była skuteczna kluczową kwestią jest zachowanie prawidłowej formy. Co ważne, podpisanie umowy najmu okazjonalnego pomiędzy właścicielem, a najemcą nie wymaga udziału notariusza. Musi być ona jednak zawarta na piśmie pod rygorem nieważności. Takiej samej formy wymaga także zmiana umowy. Umowa zawierana jest na czas określony, nie dłuższy jednak niż 10 lat. Warto zwrócić tutaj uwagę na fakt, że dotyczy ona zaspokajania potrzeb mieszkaniowych, co wyklucza jej wykorzystanie np. do wynajmu lokalu usługowego.
Do umowy najmu okazjonalnego wymagane są następujące dokumenty w formie aktu notarialnego dostarczanego przez najemcę:
- Oświadczenie najemcy, w którym dobrowolnie poddaje się egzekucji i zobowiązuje do opróżnienia i wydania lokalu po wygaśnięciu umowy. W oświadczeniu najemca wskazuje inne miejsce zamieszkania dla najemcy, gdy zostanie wykonana egzekucja obowiązku opróżnienia lokalu.
- Oświadczenie właściciela lub osoby posiadającej tytuł prawny do mieszkania, w którym wyraża zgodę na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących po zakończeniu najmu okazjonalnego.
W terminie do 14 dni od rozpoczęcia najmu właściciel musi zgłosić zawarcie umowy w urzędzie skarbowym. Jeśli tego nie zrobi wówczas w stosunku do najemcy stosowane będzie standardowe prawo ochrony lokatorów.
Pomimo więc, iż zawarcie umowy najmu okazjonalnego wiąże się z pewnymi formalnościami, warto rozważyć taka formę, gdyż może ona uchronić właściciela przed problemami z nieuczciwymi najemcami. Natomiast w stosunku do najemcy umowa taka daje mu możliwość elastycznego dostosowania się do zmieniających się warunków życiowych oraz pozwala na szybką i bezproblemową migrację pomiędzy różnorodnymi lokalizacjami.