Zakup mieszkania za gotówkę, to bardzo komfortowa sytuacja. Nie trzeba martwić się kredytem i ewentualnymi problemami z terminową spłatą zobowiązania. Jak wiadomo kredyt hipoteczny to duże i wieloletnie obciążenie. Jeśli ktoś dysponuje wolnymi środkami, to warto pomyśleć o ulokowaniu ich w nieruchomość. Zawsze będzie to świetna inwestycja. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż np. trzymanie pieniędzy na lokacie bankowej, czy też w domowym sejfie.
Mieszkanie za gotówkę – korzyści dla nabywcy
W sytuacji, gdy jesteśmy na etapie poszukiwań własnego lokum i akurat posiadamy w domowym budżecie wolne środki do wykorzystania, które są wystarczające na zakup mieszkania, to warto rozważyć gotówkową formę takiej transakcji. Jednym z największych plusów takiego rozwiązania jest przyspieszony proces finalizacji zakupu. W takiej sytuacji, umowa przedwstępna może stać się zbędną. Zazwyczaj wystarczy skompletować niezbędne dokumenty i sporządzić umowę kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego. Z tego też powodu zakup za gotówkę, to także świetne rozwiązanie dla osób, które szukają nieruchomości w celach inwestycyjnych, ponieważ szybko i bezproblemowo zostajemy właścicielem nieruchomości i możemy od razu przystąpić do przygotowania mieszkania pod wynajem i szukania najemców.
Aktualny trend cen nieruchomości na rynku utrzymuje tendencję wzrostową. Jeśli jednak kupujemy za gotówkę, to możemy liczyć na ewentualne negocjacje, w wyniku których sprzedający może zaproponować nam niższą cenę, zwłaszcza podczas zakupu z rynku wtórnego.
Kupno za własne pieniądze to także szersze możliwości zdobycia własnego mieszkania. Są bowiem sytuacje, gdzie nie ma możliwości zakupu w innej formie. Tak jest np. w przypadku lokali w budynkach z jedną księgą wieczystą, gdzie dokonujemy zakupu udziału z wydzielonym lokalem do naszego użytkowania – jest to najczęściej spotykany format sprzedaży w przypadku starych kamienic, ale również nowo wyremontowanych budynków, gdzie zagospodarowanie przestrzenne nie zezwala na wyodrębnienie ksiąg wieczystych dla poszczególnych mieszkań.
Kupno mieszkania za gotówkę, a podatki
Nie ma znaczenia to, czy kupujemy nieruchomość za gotówkę, czy na kredyt. Jeśli dokonujemy zakupu mieszkania z rynku wtórnego, to w obu przypadkach należy uiścić podatek PCC, którego wysokość wynosi 2% całkowitej wartości nabytej nieruchomości. Należną opłatę trzeba uiścić w urzędzie skarbowym. Inaczej wygląda to przy nabywaniu nieruchomości z rynku pierwotnego, gdzie kupujący jest zwolniony z opłacenia podatku PCC, musi jednak zapłacić 8% podatku VAT wartości nieruchomości lub 23% podatku VAT za tzw. mikroapartament (lokal o powierzchni mniejszej niż 25 mkw). Podatek VAT płacimy w momencie kupna od dewelopera.
Na koniec warto wspomnieć o tym, że zakup mieszkania za gotówkę jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż finansowanie go za pomocą kredytu hipotecznego. Nie ponosimy wówczas żadnych dodatkowych kosztów jak prowizja dla banku, odsetki, i szereg innych dodatkowych opłat.