Przeglądając oferty sprzedaży mieszkań bardzo często w opisie znajduje się informacja nt. tego, czy budynek znajduje się na osiedlu zamkniętym, czy też otwartym. Osoba zaczynająca poszukiwania może uznać, że osiedle zamknięte jest lepszym wyborem, jednak wybór nie jest taki oczywisty. Zarówno jedna, jak i druga opcja posiada plusy oraz minusy, chociaż bardziej precyzyjnie powinniśmy napisać, iż każdą z opcji cechuje inna specyfika. To od naszych preferencji i oczekiwań będzie zależało, gdzie będzie się nam lepiej mieszkało, gdyż obie opcje mają swoich zwolenników, jak i przeciwników.
Osiedla zamknięte
Zazwyczaj jest to kompleks budynków znajdujący się na określonym obszarze, do którego dostęp z zewnątrz jest ograniczony poprzez ogrodzenie. Takie miejsca uważane są za prestiżowe i przyjazne mieszkańcom. Wśród zalet takich osiedli bardzo często znajduje się dobra lokalizacja, która nie ma jednej definicji, ponieważ dla jednych świetna lokalizacja to taka w ustronnym i spokojnym miejscu, wśród zieleni z dala od zgiełku miasta, zaś dla innych lokalizacją marzeń jest centrum miasta. Dlatego w trakcie poszukiwać swojego apartamentu warto zapoznać się z usytuowaniem interesującej nas inwestycji. Osiedle zamknięte to również miejsce, gdzie otrzymujemy większe poczucie bezpieczeństwa ze względu na całodobowy monitoring, możliwość wejścia przy użyciu specjalnych kodów i/lub kart dostępu, a często również ochronę fizyczną i portiernię weryfikujących w czasie rzeczywistym nieznajomych gości. Nie jest to regułą, ale takie miejsca najczęściej oferują wysoki standard wykończenia lokali, budynków i otoczenia. Tyczy się to użytych materiałów do budowy, zastosowanych technologii (a wśród nich np. rozwiązań inteligentnego domu tzw. Smart Home, odnawialnych źródeł energii, instalacji nowoczesnych mediów), zagospodarowania terenu wokół budynków (gdzie np. dzieci mają dostęp do nowoczesnego placu zabaw, a dorośli mogą spędzić czas wśród zieleni). Bardzo dużym udogodnieniem na takim osiedlu jest również dostępność miejsc postojowych dla samochodów. Mogą to być miejsca parkingowe zarówno naziemne, jak i w garażach podziemnych. Są one przydzielone do konkretnym osobom, dlatego nie musimy się martwić tym, że nie będziemy mieli gdzie zaparkować np. po powrocie z zakupów. Zamknięta przestrzeń to niestety również izolacja od świata zewnętrznego, w takiej enklawie często zbytnio skupiamy się na tym, co dotyczy wyłącznie naszego osiedla pomijając to, co dzieje się poza ogrodzeniem. Czy aspekt ten można zaliczyć do minusów? Ta kwestia zależy od perspektywy z jakiej na nią spojrzymy, gdyż często ludzie zamieszkujący takie osiedla zdają sobie z tego sprawę i akceptują taki stan rzeczy. Decydując się na zakup mieszkania na osiedlu zemkniętym musimy liczyć się z wyższą ceną zakupu, a także z wyższymi kosztami utrzymania, które będą musiały uwzględnić pokrycie np. utrzymania firmy ochroniarskiej. Chociaż i tutaj każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, gdyż zwiększone nakłady na ochronę i systemy kontroli mogą nam się kompensować z oszczędnościami poczynionymi na niższych rachunkach za energię (jeśli w budynku zainstalowane są odpowiednie technologie).
Osiedle otwarte
Tego rodzaju osiedla stanowią integralną część otaczającego je krajobrazu. Nie mamy tutaj ściśle wyznaczonych granic. Takie rozwiązania zdecydowanie ułatwiają nawiązywanie kontaktów, gdzie ludzie z różnych osiedli mieszają się ze sobą. Łatwiej też przemieszczać się w różnych kierunkach, przez co szybciej możemy dotrzeć do sklepu, apteki, przystanku. Niestety wiąże się to z tym, że na takich obszarach często pojawiają się nieproszeni goście, jak wandale, bezdomni, a także przestępcy. Poziom bezpieczeństwa naszego i naszych dzieci nie jest tutaj tak wysoki, jak w przypadku osiedli zamkniętych. Wracając jednak do zalet, to mieszkania są tutaj zazwyczaj tańsze, szczególnie ze względu na to, iż dużo takich osiedli utworzonych jest z budynków oferujących sprzedaż lokali na rynku wtórnym. Na najniższych kondygnacjach w budynkach takich otwartych osiedli nierzadko zlokalizowane są niewielkie przedsiębiorstwa usługowo-handlowe jak np. piekarnie, księgarnie, pralnie, apteki i inne sklepiki. Wiele spraw możemy więc załatwić szybko i sprawie. Jeśli jednak wyjedziemy gdzieś w trasę, a nie posiadamy własnego garażu, to musimy się liczyć z tym, że po powrocie możemy mieć problem z zaparkowaniem samochodu, gdyż miejsca postojowe są dostępne dla wszystkich i są zajmowane losowo. Otwarte osiedle to także większy zgiełk za oknami ze względu na większy przepływ samochodów i ludzi.
Podsumowując nasze rozważania możemy śmiało napisać, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jakie osiedle jest lepsze, otwarte, czy zamknięte. Dla każdego z nas odpowiedź będzie zależała od naszych preferencji i oczekiwań.