Szukasz najlepszego i sprawdzonego sposobu na upalne dni? Zastanawiasz się nad zakupem klimatyzatora? Sprawdź, który z modeli będzie dla Ciebie odpowiedni. Dowiedz się więcej o tym niezwykle sprytnym sprzęcie.
Klimatyzator jest to urządzenie, dzięki któremu możemy schłodzić w szybkim czasie powietrze w pomieszczeniu. Jest zbudowany ze sprężarki oraz parownika i skraplacza, które są wyposażone w wentylator. Wymusza on obieg powietrza na parowniku, dzięki czemu powietrze się ochładza, oddaje ciepło czynnikowi chłodzącemu.
Jakie są rodzaje klimatyzatorów?
Najbardziej popularnymi i dostępnymi na rynku są klimatyzatory split. Składa się z dwóch części, czyli jednostki wewnętrznej (parownik) oraz zewnętrznej (skraplacz). Charakteryzują się dużą wydajnością i wyjątkowo cichą pracą. Większość urządzeń w wersji split to tak zwane klimatyzatory ścienne. Jednostka wewnętrzna jest zawieszana na ścianie z zachowaniem 30-centymetrowej przestrzeni pod sufitem.
W przypadku jednego dużego pomieszczenia dobrym rozwiązaniem będzie montaż systemu multisplit. Jest to jakby rozbudowana wersja splitów. Zbudowana jest z jednostki zewnętrznej, do której podłączone są dwie, trzy lub więcej jednostek wewnętrznych. Urządzenie to świetnie sprawdzi się do dużych kubatur pomieszczeń. Posiada ono regulację parametrów powietrza, osobną dla każdej jednostki wewnętrznej.
Innym typem klimatyzatorów są te w wersji przenośnej. Dzięki jednoczęściowej budowie mieszczą w sobie parowacz i skraplacz. Ten sprzęt ma wielką zaletę, a mianowicie nie wymaga specjalistycznego montażu. Zbliżonym urządzeniem do wersji multisplit jest klimatyzator kasetonowy. Różnicę tworzy konieczność montażu jednostek wewnętrznych klimatyzatora w suficie podwieszanym lub kasetonach. Dzięki temu są powszechnie stosowane w biurach. Ciekawym typem jest klimatyzator kanałowy. Zapewnia on dokładne i wydajne klimatyzowanie kilku pomieszczeń. Ruch powietrza odbywa się od jednego urządzenia do drugiego poprzez kanał.
Główne przeznaczenie klimatyzatorów
Urządzenia te mają przede wszystkim chłodzić powietrze. Zależnie od modelu mogą także zmniejszać wilgoć w powietrzu, usuwać zanieczyszczenia powietrza i pyłki (filtrować powietrze).
Doskonałym rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę, jest możliwość nie tylko chłodzenia pomieszczenia, ale także podgrzewania powietrza w jego wnętrzu. Jest to szczególnie przydatna funkcjonalność w przypadku posiadania paneli fotowoltaicznych. W sezonie zimowym można dzięki temu zaoszczędzić, ponieważ piec grzewczy będzie się rzadziej włączał.
Gdzie korzystać z klimatyzatora?
Klimatyzator będzie nieodzownym partnerem wszędzie tam, gdzie przebywają ludzie, a także zwierzęta. Z powodzeniem można z niego korzystać w domu, mieszkaniu, szkole, biurze, warsztacie, czy też gabinecie.
Koszty zakupu klimatyzatora
Koszt zakupu i instalacji sprawdzonej klimatyzacji to wydatek rzędu od 3 do 4 tysięcy złotych. Oczywiście, jeśli chcemy zainstalować urządzenie w większej ilości pomieszczeń, co ma często miejsce w domach, to musimy się liczyć z większymi wydatkami.
Klimatyzator, korzystaj z rozsądkiem
Na koniec warto wspomnieć o kilku aspektach, jakie powinno się mieć na uwadze podczas korzystania z dobrodziejstw klimatyzacji. W trakcie korzystania z klimatyzatora zachodzi zjawisko przesuszania powietrza. Nie jest to korzystne dla naszych dróg oddechowych. Można jednak temu zaradzić poprzez dodatkowe nawilżanie powietrza w miejscu pracy klimatyzatora. Kolejną kwestią jest ustawienie odpowiedniej temperatury. Ustawianie zbyt niskiej w stosunku do tej panującej na zewnątrz i zbyt długie przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu może przyczynić się do przeziębienia. Urządzenie należy również regularne serwisować oraz konserwować m.in. wymieniając filtry.