Podróżując po Polsce i przyglądając się mijanym budynkom możemy dostrzec jak na przestrzeni lat zmieniły się technologie budowlane oraz funkcje jakie pełni dom, czy też mieszkanie.
Budynki powstałe w pierwszej połowie XIX wieku bardzo często budowane były przede wszystkim z drewna. Z czasem coraz częściej zaczęto korzystać z cegły, a w budynkach niskiej zabudowy rozbudowywano małe izby o kolejne pomieszczenia. Głównym źródłem ciepła był w nich wielki piec znajdujący się zazwyczaj w kuchni będącej sercem domu. Domy budowała cała rodzina i potrafiło to trwać nawet kilka lat. Oczywiście ekipy budowlane również istniały, jednak zajmowały się w większości zleceniami państwowymi. Niestety w wyniku II wojny światowej wiele takich zabytków architektury zostało zniszczonych bezpowrotnie.
W latach 70. w naszym kraju dużym zainteresowaniem cieszyła się metoda, od której Europa Zachodnia praktycznie całkowicie odeszła. Było to wznoszenie nieruchomości z tzw. wielkiej płyty. Ten rodzaj budownictwa był bardzo szeroko stosowany na nowo powstających osiedlach mieszkaniowych. Niestety jakość realizacji ówczesnych projektów pozostawiała wiele do życzenia, dlatego lokatorzy takich lokali mieszkalnych musieli się zmagać z nieustannymi usterkami jak pęknięcia i nierówności ścian, nieszczelności stolarki okiennej i drzwiowej, czy też słabą izolacją termiczno-akustyczną. Obecnie sporą część z tych problemów udało się wyeliminować, gdyż budynki takie zostały poddane gruntownym remontom, dlatego warto wspomnieć, że są one często rozważaną nieruchomością do kupna podczas poszukiwań własnego mieszkania ze względu na niższą o ok 1000 – 2000 zł (na rok 2022) cenę za metr kwadratowy w stosunku do nowego budownictwa. Lata 70. w Polsce to także duża popularność eternitu, szczególnie ze względu na jego niską wówczas cenę. Stosowany był głównie jako pokrycie dachów. Nikt nie zastanawiał się wtedy nad szkodliwością azbestu dla naszego zdrowia i nad tym, jak negatywnie może on wpływać na organizm ludzki. Na szczęście dziś już praktycznie nie spotyka się tego typu materiałów, a Polska na całkowite ich pozbycie się ma czas do końca 2023 roku, co wynika wprost z Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2003 r. W ostatnich dziesięcioleciach w domach, a także na osiedlach mieszkaniowych dominowało ogrzewanie z wykorzystaniem węgla. Szczególnie widoczne było to na obszarach wiejskich, gdzie z kominów unosił się dym pochodzący ze spalanego w piecach węgla.
Tamten okres cechował się również problemami w zdobyciu materiałów budowlanych, przez co nie zawsze budowaliśmy z materiałów, jakie chcieliśmy, lecz z takich, które były dostępne, natomiast czas budowy znacznie się wydłużał – nawet do kilku lat.
Dziś czas budowy domu, czy całych osiedli mieszkaniowych uległ znacznemu skróceniu, na co miał wpływ rozwój technologii stosowanych w budownictwie, a także zmiana wykorzystywanych materiałów. Aktualnie do budowy wykorzystujemy głównie bloczki z betonu komórkowego i silikatów. Wielkim zainteresowaniem cieszą się też wyroby prefabrykowane, które pozwalają na postawienie domu gotowego do zamieszkania w ciągu miesięcy. Czym są prefabrykaty? To wytwarzane przemysłowo, wielkoformatowe, gotowe elementy betonowe, znacznie usprawniające proces budowlany. Tego typu elementy konstrukcyjne jeszcze kilkanaście lat wstecz były kojarzone głównie z dużymi inwestycjami, jednak dziś z dużym powodzeniem wykorzystuje się je również w budowie domów jedno- i wielorodzinnych. Oczywiście oprócz wspomnianych materiałów wciąż można zbudować dom z cegły, czy też drewna, ale to będzie zupełnie inna konstrukcja niż ta sprzed kilkudziesięciu lat i będzie ona spełniać wszystkie obowiązujące dziś standardy.
Współczesne budownictwo to również zupełnie inne podejście do tematu innowacyjnych i niekonwencjonalnych rozwiązań oraz wpływu na otaczający nas świat. W naszych domach mamy sterowane smartfonem urządzenia, energię elektryczną z paneli fotowoltaicznych, kamery podnoszące poziom bezpieczeństwa, pasywne okna i drzwi, a to tylko kilka z udogodnień. Nasze budowle są również przyjazne dla środowiska, a nasze zdrowie na tym korzysta m.in. dzięki czystszemu powietrzu.
Na terenach, gdzie dominuje nowoczesne budownictwo, widać przemyślane, funkcjonalne, a zarazem estetyczne projekty, które opracowywane są przez doświadczonych architektów. Wszystkie ściany, a nawet ustawienie mebli i wyposażenia są zaplanowane z wyprzedzeniem. Jeszcze kilka dekad wstecz zdecydowana większość budów odbywała się wg ustalonego z góry szablonu, a wybór projektów ograniczał się do kilku prostych projektów.
Budownictwo jedno- i wielorodzinne to obecnie kreowanie przestrzeni, która ma na zapewnić nie tylko spokojny sen, ale również odpoczynek, relaks i bezpieczną przystań, do której chce się wracać każdego dnia. Inteligentne, ekologiczne i pasywne technologie sprawiły, że budynki są komfortowe i zużywają niewielkie ilości energii, która w większości pochodzi ze źródeł odnawialnych.