Chcesz kupić mieszkanie, przeglądasz oferty sprzedaży i nie możesz się zdecydować, czy wybrać nieruchomość z rynku pierwotnego, czy też wtórnego?
Na początek najlepiej zweryfikować budżet, jakim dysponujemy. Jeśli w tym temacie okaże się, że pieniądze nas nie ograniczają, to czas zastanowić się nad tym, czego oczekujemy od naszego mieszkania. Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj przeanalizowanie zalet zarówno zakupu z rynku wtórnego, jak i z pierwotnego. Aby ułatwić taką analizę przygotowaliśmy krótkie podsumowanie mocnych stron obu form zakupu, co powinno ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji.
Korzyści płynące z kupna mieszkania na rynku pierwotnym:
- Możliwość wyboru liczby pokoi, metrażu, piętra, a często nawet dostosowanie układu poszczególnych pomieszczeń, jeśli inwestycja jest w początkowej fazie i pozwoli na to przyjęta konstrukcja budynku.
- Dowolna aranżacja wykończenia i wyposażenia. Mieszkanie urządzimy zgodnie z naszym gustem i preferencjami estetyczno-technologicznymi. Zazwyczaj mamy możliwość rozplanowania wszystkiego tak, aby nasze mieszkanie wykonać np. w standardzie smart home, a co za tym idzie, podnieść standard i komfort mieszkania.
- Atrakcyjna lokalizacja. Budowa nowego osiedla realizowana jest zazwyczaj w pobliżu takich miejsc jak tereny zielone, centrum miasta, blisko sklepów, szkół, przychodni, klubów sportowych, centrów rozrywki itp.
- Nowe budownictwo to niższe koszty utrzymania i eksploatacji mieszkania. W perspektywie dłuższego okresu czasu możemy uzyskać znaczne oszczędności.
- Budynki mieszkalne wykonane są z wykorzystaniem najnowszych technologii, a nowe osiedla oferują swoim przyszłym mieszkańcom wiele udogodnień jak np. garaże podziemne, nowoczesne windy, przestronne klatki schodowe, systemy smart home, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, przestrzenie rekreacyjne z placami zabaw dla dzieci, czy też monitoring wraz z ogrodzeniem strefy mieszkalnej, co poprawia bezpieczeństwo.
- Zakup nowej nieruchomości zwolniony jest z 2% podatku od czynności cywilnoprawnych.
Korzyści płynące z kupna mieszkania na rynku wtórnym:
- Możliwość praktycznie natychmiastowego wprowadzenia się do mieszkania, w przeciwieństwie do nowych lokali, gdzie musimy czekać, aż te zostaną wybudowane i oddane do użytku.
- Ze względu na zagospodarowanie przestrzenne lokalizacja nieruchomości z rynku wtórnego zazwyczaj nie daje możliwości realizacji nowych inwestycji pod budynki mieszkalne. Kupując zatem takie mieszkanie zwiększamy szansę na to, że widok z okien pozostanie dokładnie taki sam dziś, jak i w następnych latach.
- Nie jest to regułą, ale w zdecydowanej większości koszt zakupu mieszkania używanego jest niższy od tego samego metrażu w nowym budownictwie.
- Starsze osiedla mieszkaniowe znajdują się najczęściej w miejscach, w których okolica posiada rozbudowaną infrastrukturę, dzięki czemu w pobliżu mamy m.in. żłobki, przedszkola, szkoły, sklepy, parki.
- Zanim zakupimy mieszkanie mamy możliwość rozeznania się w sąsiedztwie. Zwiększa to prawdopodobieństwo zamieszkania w przyjaznym otoczeniu.