Budowa jest czasochłonnym procesem, na który składa się wiele etapów. W przypadku konieczności wykonania robót o wysokim stopniu skomplikowania niezbędny staje się nadzór inwestorski. Zadaniem inspektora nadzoru inwestorskiego staje się przede wszystkim kontrolowanie jakości wszystkich przeprowadzanych prac na placu budowy. Jest to osoba, która odpowiada za ochronę interesów inwestora.
Co to jest nadzór inwestorski?
Jak już wyżej zostało wspomniane, nadzór inwestorski polega na kontrolowaniu postępów prac prowadzonych na placu budowy, a także dopilnowaniu przestrzegania wszystkich obowiązujących przepisów prawa i realizacji inwestycji zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Inspektor nadzoru inwestorskiego musi posiadać odpowiednie kwalifikacje. Powołuje go inwestor po to, aby zadbał on o jego interesy. Jest jego reprezentantem.
Odpowiada on także za zatwierdzanie odbiorów poszczególnych etapów prac budowlanych, uczestniczy w przeprowadzaniu prób i odbiorów technicznych instalacji. Dokonuje właściwych wpisów do dziennika budowy. Potwierdza zarówno zrealizowane roboty, jak i zaistniałe błędy. Kontroluje również wszystkie rozliczenia, jeśli zostanie mu powierzona taka funkcja przez inwestora. Powołanie inspektora nadzoru inwestorskiego ma zazwyczaj pozytywny wpływ na efektywność przeprowadzanych prac i zmniejszenie ponoszonych kosztów.
Jakie są zadania nadzoru inwestorskiego?
Nadrzędnym celem inspektora nadzoru inwestorskiego jest czuwanie nad tym, aby budowany obiekt powstał zgodnie z projektem i decyzją dotyczącą pozwolenia na budowę. Dzięki szerokiemu zakresowi uprawnień realizuje on na placu budowy wiele zadań, do których zalicza się np. eliminowanie zagrożeń i nieprawidłowości – jeśli takie pojawiają się podczas prac. Jest on także osobą zobowiązaną do przeprowadzania rozmaitych badań i prób, m.in. sprawdza szczelność instalacji oraz weryfikuje jakość użytych materiałów. Wydaje także polecenia kierownikowi budowy dokonując odpowiednich wpisów do dziennika budowy, jeśli zostanie do tego uprawniony przez inwestora.
Inspektor nadzoru inwestorskiego ma także zarządzać usterkami, przygotowywać szczegółowe raporty i analizy, które precyzyjnie opisują postępy prac. Jest on osobą upoważnioną do tego, aby zlecać i wymagać wykonanie poprawek, jeśli takowe uzna za konieczne, zaś w przypadku wykrycia rażącego uchybienia, ma nawet prawo do wstrzymania prac budowlanych. Warto tutaj zaznaczyć, że nie może on pełnić funkcji kierownika budowy, gdyż zabrania tego prawo budowlane. Wskazane jest natomiast, aby z nim współpracował.
Kiedy trzeba ustanowić inspektora nadzoru inwestorskiego?
Prawo budowlane jasno wskazuje na sytuacje, w których konieczne staje się ustanowienie nadzoru inwestorskiego. Jest on wymagany w przypadku rozległego i skomplikowanego zakresu prac budowlanych. Zaliczyć do nich możemy realizację inwestycji mocno ingerującej w środowisko naturalne, budowę obiektów budowlanych o kubaturze przekraczającej 2 500 m3, budowy budynków nieposadowionych bezpośrednio na fundamentach, obiektów przeznaczonych na użytek publiczny, a także budynków, które będą w przyszłości poddawane działaniu dużych obciążeń użytkowych, ruchomych, dynamicznych lub termicznych.
Bardzo często już na etapie wydawania pozwolenia na budowę jednym z wymogów staje się wyznaczenie takiego inspektora. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że inspektor nadzoru inwestorskiego może mieć różne specjalizacje. Czasem więc konieczne staje się zatrudnienie kilku inspektorów, w zależności od rodzaju prowadzonych robót.