Pośrednik w obrocie nieruchomościami to specjalista, który pomaga w dokonaniu transakcji. Jego usługi są adresowane do ludzi, którzy planują sprzedać/kupić nieruchomość. I tutaj u niektórych mogą pojawić się wątpliwości, czy taki pośrednik nie narazi nas przypadkiem na szkodę i utratę potencjalnych zysków, jeśli nie zachowa należytej staranności w swoich działaniach. W poniższym artykule wyjaśniamy, jaka odpowiedzialność spoczywa na osobach wykonujących ten zawód i jak ich działania są uregulowane prawnie, dzięki czemu każdy klient może być spokojny o swój majątek, a nawiązanie współpracy z pośrednikiem nieruchomościami, to tylko zwiększona szansa na korzystną transakcję.
Czym jest ubezpieczenie OC pośrednika nieruchomości?
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami reguluje status pośrednika w obrocie nieruchomościami. Szczególnie warty uwagi jest dział V, który dotyczy działalności zawodowej w dziedzinie gospodarowania. Oprócz przepisów dotyczących pracy brokerów nieruchomości, dział ten reguluje także działalność zawodową zarządców nieruchomości oraz rzeczoznawców majątkowych. Artykuł 179a ustawy wskazuje, że pośrednik w obrocie nieruchomości to przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Obrót nieruchomościami należy rozumieć jako nabycie lub zbycie praw do nieruchomości lub ich części, a także wszelkie pozostałe czynności, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części. Trzeba koniecznie spełnić kilka przesłanek, żeby wykonywać zawód pośrednika. Przede wszystkim ważną rolę odgrywa wymóg niekaralności. Dawniej obowiązkowe było posiadanie licencji wydawanej przez Polską Federację Rynku Nieruchomości. Aktualnie nie jest to koniecznie, ale licencja może potwierdzać, że pośrednik podchodzi do swoich zadań z należytą starannością oraz profesjonalizmem. Artykuł 181 ust. 1 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami określa, że obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej powinien być każdy pośrednik. Chodzi tu oczywiście o odpowiedzialność wobec osób trzecich za działania, które ocenia się negatywnie z perspektywy przepisów prawa. Przeważnie to przedstawiciele tzw. wolnych zawodów ponoszą odpowiedzialność cywilną. Odpowiedzialność cywilna ma zobowiązać daną osobę do naprawy uszczerbku, w razie gdy wystąpi szkoda. Właśnie dlatego wszyscy pośrednicy w obrocie nieruchomościami muszą posiadać aktualne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone działaniem w obrocie nieruchomościami. Pośrednik musi wykonywać swoje usługi zgodnie z regułami etyki zawodowej, standardami zawodowymi oraz przepisami prawa. Powstanie szkody po stronie klienta może spowodować wszelkie odstępstwa od tych założeń. Warto przywołać także artykuł 181 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami wskazujący na to, że jeśli broker realizuje swoje obowiązki przy pomocy osób trzecich, a do tego nadzoruje ich działania to ponosi odpowiedzialność także za działania tych osób.
O dochodzeniu roszczeń od pośrednika
Gdy padniesz ofiarą nieuczciwego pośrednika w obrocie nieruchomościami to musisz najpierw wezwać go do naprawienia szkody, czyli zapłaty odszkodowania lub zadośćuczynienia. Można go także zgłosić do Polskiej Federacji Rynku Nieruchomościami, która zrzesza pośredników posiadających licencję do wykonywania tego zawodu. Powództwo do sądu trzeba będzie wnieść, jeśli działania polubowne nie przyniosą oczekiwanego efektu. Ubezpieczyciel będzie zobowiązany do pokrycia kosztów postępowania, jeśli sąd zasądzi na naszą korzyść odszkodowanie lub zadośćuczynienie, a pośrednik będzie miał ważne ubezpieczenie OC.
Posiadanie ubezpieczenia jest więc bardzo ważnym wymogiem wobec pośredników nieruchomości. Jest to również obowiązek, który wprost wynika z ustawy. Brak ważnego ubezpieczenia OC może prowadzić do nałożenia dotkliwej kary na pośrednika.