Inwestycja w nieruchomość to jedno z poważniejszych wyzwań finansowych dla naszego budżetu. Często wiąże się z zaciągnięciem kredytu, którego spłata potrwa wiele lat. Kiedy więc decydujemy się na własne cztery kąty, to do wyboru mamy dwie opcje. Jedną z nich jest kupno mieszkania, natomiast drugą kupno lub budowa domu. To, który z tych wyborów będzie lepszy zależne jest od naszych indywidualnych preferencji. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wziąć pod uwagę kilka kwestii.
Dom – plusy i minusy
Bez względu na to, czy zdecydujemy się na kupno, czy też budowę domu będziemy musieli zdecydować, czy chcemy się osiedlić w okolicach miasta, czy też zamieszkać na obszarach typowo wiejskich oddalonych co najmniej o kilkanaście kilometrów od najbliższej metropolii. Różnica w lokalizacji będzie miała wpływ na cenę. W tym drugim przypadku cena domu będzie zbliżona do ceny mieszkania z mniejszym metrażem zlokalizowanego w centrum dużego miasta. Jeśli zaś marzymy nam się miejskie życie, to czeka nas zdecydowanie większy wydatek. A na jakie korzyści możemy liczyć decydując się na dom? Jedna z najważniejszych to cisza i poczucie prywatności. Nie musimy przejmować się odgłosami dobiegającymi z sąsiedniego mieszkania, które często są codziennością dla lokatorów zamieszkujących w budownictwie wielorodzinnym. Własna posiadłość to również dość duża niezależność. Sami decydujemy o sposobie korzystania z naszej nieruchomości. Nie musimy brać pod uwagę ustaleń wspólnot mieszkaniowych czy spółdzielni, które regulują wiele kwestii w przypadku budownictwa wielorodzinnego. Realizacja pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni wokół domu takich jak ogród, basen, strefa rekreacyjna także nie stanowi żadnego problemu. To my decydujemy jaki charakter ma mieć otaczająca nas przestrzeń. W przypadku budowy domu od podstaw do niekwestionowanych zalet należy dodać możliwość zaprojektowania wszystkiego od podstaw, gdzie będzie nas ograniczać jedynie nasza wyobraźnia.
Oprócz niepodważalnych korzyści, decyzja o domu będzie się też wiązała z akceptacją pewnych minusów w stosunku do mieszkania. Przede wszystkim należy być świadomym, że koszt budowy domu jest wysoki, gdyż najczęściej wiąże się z koniecznością zakupu działki. Budowa domu to także wydatki na zagospodarowanie terenu dookoła, gdzie dochodzą nam wydatki m.in. na ogrodzenie, trawnik, kostkę brukową. Jeśli więc budujemy dom od zera, wówczas kupno mieszkania zawsze wyjdzie taniej i będzie najbezpieczniejszą opcją lokaty kapitału. Jeśli jednak nasz budżet to wytrzyma i wybudujemy nasz wymarzony dom, wówczas przyjdzie się nam zmierzyć z tym, iż domem należy się odpowiednio zajmować i nim zarządzać. Nie ważne, jak bardzo nowoczesna będzie nasza nieruchomość, pewnych prac po prostu nie da się uniknąć. Owszem możemy je komuś zlecić, ale wówczas dojdą nam dodatkowe koszty utrzymania. Jeśli chcemy mieć piękny ogród, wówczas czeka nas sporo pracy, która będzie mniej lub bardziej czasochłonna w zależności od sezonu. Piękny trawnik, kwiaty, rośliny czy oczko wodne są elementami które wymagają systematycznego dbania o nie. Dodatkowo wszelkie naprawy usterek, zarówno tych mniejszych (np. naprawa rozbitej szyby), jak i większych (np. uszkodzony dach) musimy wykonać we własnym zakresie, finansując to z własnej kieszeni – jeśli jesteśmy przezorni i ubezpieczyliśmy dom, wówczas część kosztów może pokryć ubezpieczyciel. W budownictwie wielorodzinnym najczęściej usuwanie większości awarii organizowane jest przez zarządcę budynku, a koszty pokrywane są z funduszu remontowego.
Na jakie atuty może liczyć właściciel mieszkania?
Jak już wcześniej zostało wspomniane, cena zakupu będzie bardzo często czynnikiem decydującym o zakupie swoich czterech kątów w budynku wielorodzinnym. Na rynku dostępne są różnorodne ofertami mieszkań, znajdziemy zarówno droższe opcje w prestiżowych inwestycjach jak i tańsze nieruchomości z rynku wtórnego. Tak więc mamy w czym wybierać. Ofert sprzedaży domów jest zdecydowanie mniej, gdyż zazwyczaj są one budowane z myślą o wielopokoleniowym użytkowaniu. Jedną z niewątpliwych zalet, jakie są najczęściej wskazywane przez mieszkańców, jest niewielka ilość obowiązków i prac, jakie na nas ciążą. Posiadając mieszkanie jesteśmy zobowiązani do płacenia czynszu, którego jednym ze składników jest fundusz remontowy, pokrywający różne remonty, awarie i inwestycje. Jak już wyżej napisaliśmy, posiadając dom nie mamy takiego zobowiązania, ale niestety o wszystkie koszty związane ze stanem technicznym nieruchomości musimy zadbać sami. Budynki wielorodzinne są zazwyczaj zlokalizowane w bardzo dobrych miejscach, dzięki czemu mamy blisko m.in. do sklepów, miejsc kultury i rozrywki, szkół, służby zdrowia, a nawet pracy. Dla niektórych osób jest to jeden z największych plusów, który często decyduje o inwestycji w mieszkanie.
Dom czy mieszkanie?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Musimy mieć tutaj świadomość, że zarówno jedna, jak i druga inwestycja posiada plusy oraz minusy. Wszystko będzie zależało od naszych preferencji, bo jedni wolą wygodne życie w mieszkaniu, a inni nie wyobrażają sobie życia bez prac w ogrodzie.
Oczywiście oprócz preferencji, zazwyczaj głównym czynnikiem jest też nasz budżet. Dom wymaga większych nakładów finansowych oraz wiąże się z dodatkowymi kosztami na utrzymanie, ale za to zapewnia większą swobodę, przestrzeń dla rodziny i niezależność. Zakup mieszkania nie pociąga za sobą aż tak dużych kosztów, ale nie daje nam pełnej swobody w dysponowaniu nieruchomością. Niemniej jednak nie musimy się martwić np. o remonty, odśnieżanie chodnika czy koszenie trawy.