Stan deweloperski, to pojęcie, z którym bardzo często spotykamy się, gdy jesteśmy zainteresowani kupnem nowego domu lub mieszkania. Jednak, czy na pewno jesteśmy świadomi, co tak na prawdę kryje się pod tym określeniem?
Podstawowe kryteria
W ogólnym rozumowaniu należy przyjąć, że „stan deweloperski” definiuje pewien poziom wykończenia nieruchomości, jaką nabywamy od dewelopera. Nie ma jednak ściśle wyznaczonych standardów i prac, które muszą być zrealizowane, aby użyć tego określenia, dlatego zawsze warto dopytać o szczegóły, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień.
Przyjmuje się, że mieszkanie w stanie deweloperskim powinno posiadać rozprowadzone instalacje: wodno-kanalizacyjną, wentylacyjną, elektryczną i ewentualnie gazową, wykonaną betonową wylewkę na podłodze i tynki na ścianach, zamontowane grzejniki, parapety wewnętrzne i zewnętrzne, okna, drzwi zewnętrzne oraz balustrady na tarasie lub balkonie. Dodatkowo dochodzi nam kwestia parkingu, który również powinien być już gotowy do użytkowania.
Dom natomiast, ze względu na swoją specyfikę, obejmuje zdecydowanie więcej zakończonych już prac. Poza standardowymi elementami takim jak w mieszkaniu, deweloper powinien zadbać o wykonanie schodów, ocieplenie poddasza mieszkalnego, wykonanie zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych, ocieplenie i wykończenie elewacji, montaż podbitki dachowej i rynien, wykonanie drogi dojazdowej. Konstrukcja budynku musi być zamknięta, więc wszelkie prace dachowe również muszą być już zakończone.
Podsumowując, nieruchomość powinna być w takim stanie, aby możliwe było niezwłoczne rozpoczęcie prac wykończeniowych.
Zalety i wady
Zalety: niższy koszt zakupu domu, możliwość własnej aranżacji wnętrz oraz indywidualny wybór materiałów wykończeniowych, możliwość zmiany w układzie domu, mniejszy koszt jeśli większość prac wykonujemy sami.
Wady: brak możliwości wprowadzenia się zaraz po odbiorze mieszkania lub domu, konieczność bezpośredniego nadzorowania i koordynowania prac wykończeniowych, koszt wykończenia wnętrz może być wyższy niż zakładany wstępny kosztorys, brak doświadczenia może obniżyć standard wykończenia.
Ile kosztuje wykończenie stanu deweloperskiego?
Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Koszty jakie będziemy musieli ponieść na wykończenie formują się indywidualnie i będą zależały nie tylko od materiałów wykończeniowych, standardu wyposażenia, jaki chcemy osiągnąć, ale również od tego, czy większość prac będziemy zlecać, czy też przeprowadzać we własnym zakresie. Znaczenie ma też wielkość domu lub mieszkania. Istotnym czynnikiem, mającym wpływ na finalny koszt, jest też lokalizacja, gdyż w zależności od regionu w kraju, ceny usług i materiałów na rynkach lokalnych mogą się znacznie różnić.
Podpisujemy umowę
Gdy już zdecydujemy się na zakup nieruchomości od dewelopera i rozpoczynamy proces załatwiania wszystkich niezbędnych formalności, warto, jeszcze na etapie umowy przedwstępnej, dokładnie ustalić, co każda ze stron rozumie pod pojęciem „stan deweloperski”. Najlepiej, aby umowa określała standard lokalu w sposób możliwie jak najbardziej szczegółowy. Jeśli płacimy za dodatkowe wyposażenie, np. w kuchni lub łazience, dopilnujmy, aby w dokumentach znalazła się specyfikacja poszczególnych sprzętów – ich rodzaj, marka i model. Im bardziej będziemy drobiazgowi, tym większa szansa, że unikniemy nieporozumień oraz unikniemy dodatkowych kosztów, których wcześniej nie uwzględniliśmy w naszym budżecie.