Budowa domu to przedsięwzięcie wymagające staranności, planowania i przestrzegania obowiązujących przepisów prawa. Osoby, które planują taką budowę, a nie potrzebują dużego metrażu powinny rozważyć budowę domu o pow. do 70m2. Domy o powierzchni do 70 metrów kwadratowych są szczególnie atrakcyjne dla osób wchodzących w dorosłe życie, ze względu na niższe koszty budowy i utrzymania, osób starszych, dla których często wygodniejsza jest mniejsza przestrzeń mieszkalna, a także dla każdego, kto większość czasu spędza poza domem (np. ze względu na tryb pracy).
Zgodnie z obowiązującym aktualnie prawem inwestor, który chce wybudować dla siebie taki wolnostojący, maksymalnie dwukondygnacyjny dom jednorodzinny, gdzie powierzchnia zabudowy nie przekroczy 70 m², może skorzystać z uproszczonej procedury zgłoszenia budowy. Dzięki temu znacznie skraca się czas oczekiwania na zezwolenie na budowę oraz zmniejszają się koszty związane z formalnościami. Warto tutaj wspomnieć o jeszcze jednym warunku, jaki należy spełnić. Dom musi powstać na działce, na której został zaprojektowany, tak aby nie wprowadzać ograniczeń w zabudowach sąsiednich działek.
Jakie przebiega taka uproszczona procedura?
- Zbieranie dokumentacji
Pierwszym krokiem jest zebranie niezbędnej dokumentacji. Należy posiadać dokumenty potwierdzające prawo do działki, projekt architektoniczno-budowlany, decyzję o warunkach zabudowy w sytuacji braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Projekt ten musi spełniać wszystkie obowiązujące normy i przepisy, a także uwzględniać kwestie techniczne, takie jak dostęp do mediów czy kanalizacji. Przygotowanie takiej dokumentacji warto zlecić doświadczonemu projektantowi budowlanemu, wówczas będziemy mieć pewność, iż wszystko zostanie zaprojektowane zgodnej z wymogami. - Zgłoszenie budowy
W następnym kroku, na podstawie zebranej dokumentacji, musimy przygotować i złożyć zgłoszenie budowy w odpowiednim organie administracji. W większości przypadków będzie to urząd gminy/miasta, na terenie której znajduje się działka, na której planujemy budowę. W zgłoszeniu musisz podać wszystkie niezbędne informacje dotyczące budowy, w tym jej cel, rodzaj budynku (użyte materiały oraz parametry konstrukcyjne), lokalizację (miejscowość i numer działki), przewidywany harmonogram prac oraz opcjonalnie pozwolenia i uzgodnienia – jeśli takowe są wymagane. - Ocena zgłoszenia i wydanie zezwolenia
Organ administracji ma obowiązek w terminie 21 dni ocenić zgłoszenie budowy. Budowę domu do 70 m2 możemy jednak rozpocząć natychmiast po złożeniu wniosku i nie musimy czekać na tzw. „milczącą zgodę”.
Przepisy budowy takich domów o powierzchni do 70 m2 zostały tak skonstruowane, że praktycznie każdy może podjąć się jego budowy. Nie ma tutaj konieczności zatrudniania kierownika budowy, a my sami nie musimy prowadzić dziennika budowy. Wiąże się to z tym, iż jako inwestor bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność za całą budowę i wszelkie ewentualne konsekwencje za nieprawidłowości podczas budowy będą ciążyły właśnie na nas.