Sprzedając lub wynajmując nieruchomość zazwyczaj zależy nam na tym, aby zrobić to jak najszybciej. Niejednokrotnie decydujemy się wówczas na obniżenie ceny w celu zachęcenia potencjalnych nabywców. Nie jest to jednak jedyna metoda na zwiększenie zainteresowania naszym mieszkaniem, domem. Z pomocą przychodzi nam tutaj home staging, dzięki któremu nie tylko możemy szybciej dokonać transakcji sprzedaży lub najmu, ale również możemy uzyskać wyższą cenę.
Czym jest home staging?
W Polsce jest to dość młoda dziedzina, która zdobywa coraz szersze zainteresowanie. Jej początki jednak sięgają wczesnych lat 70, kiedy to w USA projektantka wnętrz Barbara Schwarz zajęła się tym zawodowo. Warto tutaj wspomnieć, że aktualnie prawie wszystkie nieruchomości w Stanach Zjednoczonych są przygotowywane z wykorzystaniem home stagingu. W praktyce polega to na tym, że realizowane są różne zabiegi mające na celu zmianę charakteru lokalu, tak aby stał się on nieruchomością z przeznaczeniem do sprzedaży/najmu, a nie był urządzony w taki sposób, jak to ma miejsce, gdy w nim tylko mieszkamy. Zakres wprowadzanych zmian zależy głównie od budżetu, jakim dysponujemy i może to być zarówno szybki lifting mieszkania, jak i większa ingerencja obejmująca nawet przemalowanie ścian. Celem tych zabiegów jest wydobycie maksymalnego potencjału nieruchomości.
Czy warto inwestować w home staging?
Skuteczność home stagingu jest na bardzo wysokim poziomie, a zabieg ten nie jest stosowany wyłącznie w przypadku mało atrakcyjnych nieruchomości. Często zdarza się tak, że nawet duże, przestronne mieszkania, znajdujące się w świetnej lokalizacji i będące nowocześnie wyposażone nie chcą się sprzedać/wynająć, pomimo tego, że ogląda je wiele zainteresowanych osób. Tutaj z pomocą przychodzi właśnie home staging, który pozwoli, często niewielkim kosztem, zmienić aranżację pomieszczeń, dopasowując je do aktualnie obowiązujących standardów i trendów architektonicznych, co w efekcie wpływa na realną wartość mieszkania, którą przyszli nabywcy będą gotowi zapłacić. Zdecydowanie warto więc rozważyć tę formę przygotowania nieruchomości do sprzedaży/najmu.
Kto może wykonać home staging?
Jeśli tylko mamy zmysł dekoratorski i znamy się na aranżacji mieszkań, czy to ze względu na pracę, czy też nasze osobiste zainteresowania możemy sami zadbać o odpowiedni wystrój wnętrza. W przeciwnym wypadku warto skorzystać z pomocy profesjonalnego home stagera. Osoba taka posiada duże doświadczenie nie tylko w samym opracowywaniu wyglądu wnętrz, ale jest również na bieżąco z aktualnymi trendami i zna rynek branżowy, dzięki czemu możne nam pomóc w osiągnięciu zamierzonego celu przy minimalnym nakładzie prac i środków finansowych. Home stager ma za sobą wiele projektów, co zdecydowanie ułatwia obranie właściwego kierunku przy wprowadzanych zmianach. A jak wygląda taka współpraca? Na początek czekają nas odwiedziny home stagera, który zapozna się z nieruchomością, lokalizacją, jak również pozna nasze oczekiwania. W zależności od umowy, jaką zawarliśmy, możemy otrzymać cenne wskazówki już podczas tej wizyty lub też podejść do tematu bardziej kompleksowo i zdać się w pełni na naszego profesjonalistę. Wówczas zajmie się on przygotowaniem dla nas opisu sugerowanych zmian oraz kosztów, jakie będą one wymagały. Na tym nie koniec, bo wszelkie prace związane ze zmianą charakteru wszystkich pomieszczeń możemy również powierzyć home stagerowi. W ten sposób zrealizowana kompleksowo usługa zazwyczaj kończy się profesjonalną sesją zdjęciową. Takie fotografie zamieszczone w internecie zmienią sposób postrzegania naszej nieruchomości podnosząc jej prestiż, a co najważniejsze, klient, który przyjdzie ją obejrzeć zastanie dokładnie to, co widział na zdjęciach. Unikamy więc efektu zawiedzenia, kiedy odpowiednio wykonane i obrobione zdjęcia odbiegają od rzeczywistego stanu.
Jakie działania są realizowane podczas prac nad poszczególnymi pomieszczeniami?
Sposobów na odświeżenie naszego mieszkania lub domu jest wiele. Obejmują one przede wszystkim gruntowne sprzątanie i eliminację wszelkich usterek typu dziury w ścianach, niedokręcone kontakty, odstające listwy, uszkodzenia mebli. W następnym etapie usuwane są zbędne przedmioty, tak aby ich nadmiar nie przytłaczał przyszłego nabywcy. Wszystko to co pozostanie trzeba bardzo starannie doprowadzić do stanu takiego, aby wyglądem było zbliżone do stanu prawie, że fabrycznego. Tutaj zwraca się również uwagę na funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń i odpowiednio do ich przeznaczenia dobiera właściwą scenografię. W ramach prac aranżacyjnych możemy również przemalować wnętrza, nakleić tapetę ozdobną, wymienić lampy, czy nawet dokonać renowacji starych mebli.
Na koniec warto wspomnieć, że inwestycja w home staging, to dobrze zainwestowane pieniądze, bo niewielkim nakładem finansowym możemy podnieść wartość nieruchomości niejednokrotnie nawet o ok. 10%.